Başarılı bir girişimci olmak için, sadece işinizi değil tüm hayatınızı kapsayan bir şirket kurmalısınız.

Bildiğiniz gibi yurtdışından getirilen cep telefonlarının Türkiye’de kullanılabilmesi için 30 gün içerisinde imei kayıt işleminin yapılması gerekiyor.

Sadece Abone Kayıt Merkezlerinde yapılabilen IMEI kaydı için son 30 günde ülkeye giriş yapan bir kişiye ait pasaporta ve vergi dairesine ödenecek 100 TL’lik harç bedeli makbuzuna ihtiyaç var.

Pasaport kayıt hakkı satın almak isteyenlerin ödemesi gereken tutar 90-140 TL arasında değişiyor. Fiyat aralığının bu kadar geniş olmasındaki en önemli sebep ise güven ve lokasyon. IMEI kaydı yaptıracak mobil cihaz sahipleri, pasaport sahibiyle biraraya gelip işlemi birlikte gerçekleştirmeyi tercih ettikleri için belgeli imei kaydı işleminin fiyatı yükseliyor. Kayıt yapacak kişiye güvenenler ise imei numarasını karşı tarafa SMS ile gönderip pasaport kaydını gerçekleştirebiliyorlar.

Türkiye’de çok yüksek fiyatlarla satılan Apple iPhone 5, Samsung Galaxy S3 gibi akıllı telefonların yurtdışından uygun fiyatlarla getirilmesi, IMEI kayıt işlemini bir sektör haline getirmiş durumda. Nitekim kendi pasaportuna ait kayıt hakkını başkasına satmak isteyenler ve başka birine ait pasaporta imei kaydını yaptırmak isteyenler çeşitli internet sitelerinde biraraya geliyorlar.

 

Bu kez internet dünyası ve sektörel gelişmelerin dışında, size bir Uzakdoğu yemek kültürü olan Teppanyaki den bahsetmek istiyorum.

Ankara’da yeme içme tutkunlarını meraklandıran hummalı bir hareketlilik var şu sıralar.. Birçok mekanın yer aldığı Çukurambar‘da 5 Ocak 2012′de hizmet vermeye başlayacak yeni, farklı bir mekan.. Teppanyaki Alaturka, uzakdoğu mutfağını Türk damak zevkine uygun lezzetler ile sunan bir ”Teppanyaki Restoranı”

Japon mutfağında demir sac anlamına gelen ”teppan” ve ızgara yemek anlamına gelen ”yaki” kelimelerinden oluşan Teppanyaki, yemeklerin düz yüzeyli ızgarada az yağ ile müşterilerin hemen önünde pişirilerek servis edildiği bir uzakdoğu kültürü.. Masaların ortasındaki Teppanyaki tezgahı da bu kültüre adını veriyor. Öğrendiğim kadarıyla mekan Türkiye’de Teppanyaki konseptiyle hizmet veren ilk restoran olma özelliğini de taşıyor.

5 Ocak 2012′deki açılış öncesinde düzenlenen ön lansman etkinliğinde Teppanyaki Alaturka‘yı yakından inceleme fırsatı buldum. Eşimle birlikte bizi bu etkinliğe davet eden Ömer Karapınar ve SocialAir ekibine teşekkür ediyorum.

Teppanyaki Alaturka Girişi

Mekana girişimiz sonrasında restoran müdürü Sinan Aygün ve yöneticisi Kıvanç Yüksel, geniş alana kurulmuş olan 2 katlı mekanı bizlere tanıttılar.

 
This site is using Web Stats, created by emailextractor14.com