Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez - André Gide

Bildiğiniz gibi yurtdışından getirilen cep telefonlarının Türkiye’de kullanılabilmesi için 30 gün içerisinde imei kayıt işleminin yapılması gerekiyor.

Sadece Abone Kayıt Merkezlerinde yapılabilen IMEI kaydı için son 30 günde ülkeye giriş yapan bir kişiye ait pasaporta ve vergi dairesine ödenecek 100 TL’lik harç bedeli makbuzuna ihtiyaç var.

Pasaport kayıt hakkı satın almak isteyenlerin ödemesi gereken tutar 90-140 TL arasında değişiyor. Fiyat aralığının bu kadar geniş olmasındaki en önemli sebep ise güven ve lokasyon. IMEI kaydı yaptıracak mobil cihaz sahipleri, pasaport sahibiyle biraraya gelip işlemi birlikte gerçekleştirmeyi tercih ettikleri için belgeli imei kaydı işleminin fiyatı yükseliyor. Kayıt yapacak kişiye güvenenler ise imei numarasını karşı tarafa SMS ile gönderip pasaport kaydını gerçekleştirebiliyorlar.

Türkiye’de çok yüksek fiyatlarla satılan Apple iPhone 5, Samsung Galaxy S3 gibi akıllı telefonların yurtdışından uygun fiyatlarla getirilmesi, IMEI kayıt işlemini bir sektör haline getirmiş durumda. Nitekim kendi pasaportuna ait kayıt hakkını başkasına satmak isteyenler ve başka birine ait pasaporta imei kaydını yaptırmak isteyenler çeşitli internet sitelerinde biraraya geliyorlar.

Kötüye Kullanım Nerede Başlıyor?

Abone kayıt merkezlerinde belgelerle yapılması zorunlu olan kayıt işlemi, her kayıt işleminden pay alan kötü niyetli bazı çalışanlar tarafından elektronik sisteme geçersiz belgelerle yapılıyor. Bu işlem operatörler üzerinden gerçekleştirildiği için belgeler BTK tarafından incelenene kadar Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne IMEI NUMARASI KAYITLI olarak düşüyor. IMEI sorgulama sayfasında mobil cihaz kaydının tamamlandığını zanneden kişi de karşı tarafa ödemesini yapıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sisteme girilen belgeleri incelemesi yoğunluk sebebiyle 3 ila 9 ayı bulduğu için cihaz sahibi durumu fark ettiğinde iş işten geçmiş oluyor.

Belgelerin incelenmesi tamamlandıktan sonra başvuru geçerli ise “IMEI Numarası Kayıtlı”, başvuru geçerli değil ise “Kayıt Dışı Olduğu Tespit Edilen Cihaz” bilgisi yer alıyor.

BTK’nın kötüye kullanımı önlemek amacıyla yaptığı düzenleme ile başvurunun hemen sonrasında “imei numarası kayıtlı”  ibaresi yerine “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” mesajı yer alıyor.

Sistemin açığından faydalanan tacirler müşteri memnuniyetini yüksek tutmak için imei kaydınız düştüğünde (haber verirseniz) belgesiz kayıt işlemini tekrarlıyorlar ve bunun için ücret almıyorlar. Bu şekilde belgesiz yapılan “kapanma garantili”  imei kaydının fiyatı 25 TL’ye kadar düşüyor.

Bu şekilde her gün yüzlerce cihazı belgesiz olarak kaydedip haksız kazanç elde edenler, pasaport ile imei kaydı yaptırmak isteyenleri dolandırıyorlar.

BTK ve Maliye Bakanlığı’nın yürüttüğü ortak çalışma tamamlandığında imei kayıt işlemleri E-Devlet üzerinden yapılabilecek. Çalışmanın soruna çözüm getirip getirmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.
IMEI kaydına yönelik sorularınızı 0(312) 232 23 23 ve 444 9 777 no’lu BTK Çağrı Merkezi’ne ileterek sağlıklı bilgi almanızda fayda var.

Sonuç olarak önümüzde üç seçenek var:

  1. Operatörlerin kontratlı kampanyalarından yararlanarak fiyat dezavantajını taksit avantajına dönüştürmek,
  2. MediaMarkt, Electroworld, Vatan Bilgisayar gibi elektronik marketlerindeki fiyatların düşmesini beklemek,
  3. Yurtdışından gelen uygun fiyatlı telefonları, yurtdışından yeni gelen güvenilir yakınımız aracılığıyla kayıt ettirmek.

 

Sizin seçiminiz hangisi?

 
This site is using Web Stats, created by emailextractor14.com