Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız ilk iş olarak egonuzu öldürün.

Bu kez internet dünyası ve sektörel gelişmelerin dışında, size bir Uzakdoğu yemek kültürü olan Teppanyaki den bahsetmek istiyorum.

Ankara’da yeme içme tutkunlarını meraklandıran hummalı bir hareketlilik var şu sıralar.. Birçok mekanın yer aldığı Çukurambar‘da 5 Ocak 2012′de hizmet vermeye başlayacak yeni, farklı bir mekan.. Teppanyaki Alaturka, uzakdoğu mutfağını Türk damak zevkine uygun lezzetler ile sunan bir ”Teppanyaki Restoranı”

Japon mutfağında demir sac anlamına gelen ”teppan” ve ızgara yemek anlamına gelen ”yaki” kelimelerinden oluşan Teppanyaki, yemeklerin düz yüzeyli ızgarada az yağ ile müşterilerin hemen önünde pişirilerek servis edildiği bir uzakdoğu kültürü.. Masaların ortasındaki Teppanyaki tezgahı da bu kültüre adını veriyor. Öğrendiğim kadarıyla mekan Türkiye’de Teppanyaki konseptiyle hizmet veren ilk restoran olma özelliğini de taşıyor.

5 Ocak 2012′deki açılış öncesinde düzenlenen ön lansman etkinliğinde Teppanyaki Alaturka‘yı yakından inceleme fırsatı buldum. Eşimle birlikte bizi bu etkinliğe davet eden Ömer Karapınar ve SocialAir ekibine teşekkür ediyorum.

Teppanyaki Alaturka Girişi

Mekana girişimiz sonrasında restoran müdürü Sinan Aygün ve yöneticisi Kıvanç Yüksel, geniş alana kurulmuş olan 2 katlı mekanı bizlere tanıttılar.

Teppanyaki Alaturka 4 farklı bölümde müşterilerine hizmet veriyor;

  • VIP Teppanyaki Salonları
  • Teppanyaki Ana Bölümü
  • A’la Carte Bölümü
  • Lounge Alanı

 

VIP Teppanyaki Salonları

Restoranın alt katında 3 adet VIP salonu bulunuyor. 8 ve 12 kişilik VIP salonlarda teppanyaki ızgaraları yer alırken, 22 kişilik VIP salona menüler ana mutfaktan servis ediliyor. Uzakdoğu mimarisiyle dizayn edilen lüks salonlar, özel toplantılar, kutlama etkinlikleri ve misafir ağırlama yemekleri için tasarlanmış. Salonlarda yer alan plazma ekranlarda futbol maçlarını izlemek te mümkün.. Sigara içilebilen salonların ses ve görüntü yalıtımı gerçekleştirilmiş. VIP salonların hepsinde kaliteli şaraplardan oluşan koleksiyon dolapları yer almakta..

22 Kişilik VIP Salonu

VIP Salon

12 Kişilik VIP Salon

Şarap Koleksiyonu

Gizliliğe de önem veren restoranın VIP salonlarında hizmet veren uzakdoğulu aşçılar ingilizce ve türkçe bilmiyor. Böylelikle salonlarda müşterilere daha rahat vakit geçirebilecekleri bir ortam sunuluyor.. Müşteriler aşçılarla masalardaki ”Az tuzlu” ”Çok pişmiş istiyorum” gibi küçük etiketlerle iletişim kurabiliyor.

Teppanyaki Tezgahı

Son olarak VIP salonları sadece rezervasyon ile müşteri kabul ediyor.

A’la Carte Bölümü

Teppanyaki masalarında uzakdoğu tezgahlarını tercih etmeyenler için A’la Carte bölümü düşünülmüş. Daha çok avrupai kutlamalar ve özel etkinlikler için ayrılan masaları görkemli şamdanlar süslemiş.

A'la Carte Masalar

A'la Carte Masalar

Ziyaretçiler A’la Carte bölümünde rezervasyonsuz da ağırlanabiliyor.

Lounge Alanı

Teppanyaki Alaturka, ziyaretçilerine iddialı lezzetler sunma çabasının yanı sıra eğlence konusunda Lounge alanında keyifli vakit geçirmeyi planlıyor. Dj setinin yer alacağı bu bölüm çok yakında yeni performanslara sahne olacakmış.

lounge alanı

Yerli ve yabancı alkollü içeceklerin servis edildiği Lounge alanının üst kısmı yaz döneminde açılacak şekilde tasarlanmış (Sigara kullananlara güzel haber)

Bar

 

Teppanyaki Ana Bölümü

Restoranın giriş katında yer alan 7 teppanyaki masası müşterilere rezervasyon ile hizmet vermekte.. Büyük Teppanyaki masalarının her biri aynı anda 16 kişiyi ağırlayabilecek kapasitede.. Ön lansmanda bizi restoranın bu alanında ağırladılar.

teppanyaki alaturka

Restoranda çalışan aşçıların bir bölümü Çin’den getirilmiş. Aralarında Türk ustalarımızın bulunduğu mutfak ekibinin başındaki şefimiz Oytun Dağlı İstanbul’dan Ankara’ya transfer olmuş.

Teppanyaki Alaturka Mutfak Ekibi ve Oytun Dağlı

Başlangıç’ta sunulan Asian Soup (Asya Çorbası), balık suyuna kırmızı et, tavuk eti, mantar ve sebzelerden oluşan damak zevkimize uygun bir kış çorbası.. Seramik kaşık ile çorba içmenin zevki ise bir başka.. (Orta derecede acı)

asya çorbası

Çorbanın ardından gelen kadayıflı karides, hem hafif hem de lezzeti yüksek bir ara sıcak olarak sweet chili sos ile servis edildi. Sweet chili sos dudağımızı yakarken, ağzımızda tatlı bir hare bırakıyor. (Sofradaki favorilerimden biriydi)

Sweet Chili Soslu Kadayıflı Karides

Derin kayık tabakta servis edilen chili soslu sebzeli tavuk sote, her zaman yiyebileceğimizden farklı bir lezzete sahip.. Özellikle içerisinde bulunan soslar sebebiyle tatlıya yakın bir yemek olarak çok iddialı.. (Sanıyorum birçok kişinin favori siparişi olacak)

Chili Soslu Sebzeli Tavuk Sote

Teppanyaki tezgahında yüksek ısıda baharatlarla sotelenen havuç ve soğan, dana yaprağına sarılarak pişiriliyor. Uzakdoğulu aşçıların spatula kullanmadaki ustalıkları, ziyaretçilere bir show izlenimi yaratıyor.

sebzeli dana sarma

sebzeli dana sarma

Restoranın ilgi çekici lezzetlerinden biri de Çin Mantısı.. Dışı yarım ay şeklinde hamur, içi özel soslarla harmanlanmış tavuk etinden oluşan bir yemek.. Lezzet olarak çiğ böreği anımsatıyor..

çin mantısı

Sıra uzakdoğu usulü Izgara Hamsi’de.. Yanında sofralarda alışık olduğumuz kara lahana ve turşu ızgarada bir süre pişirilerek hamsinin yanında servis ediliyor..

ızgara hamsi

Hazırlanışında merak uyandıran ve bir çoğumuzun beğenebileceği Sebzeli Yumurtalı Pilav, hem besleyici hem de oldukça doyurucu bir yemek.. Önce ızgarada havuç, kırmızı biber, yeşil biber gibi sebzeler çok küçük parçalar halinde sotelenirken, aşçı bir yandan sadece suda haşlanmış pirinçleri bir süre ızgarada çeviriyor. Ardından 3 yumurtayı ızgaraya kırdıktan sonra sarısını pirinç ile karıştırıyor. Pilavın üzerine sebzeleri ekledikten sonra yumurtanın beyazını spatula ile ufalayıp pilava ilave ediyor.. Sonuç mükemmel, biraz soya sosu ekleyerek pilavın lezzet sınırlarını zorlayabilirsiniz :)

yumurtalı sebzeli pilav

Son olarak bu zengin menüye uygun hafif bir tatlı olan Kestaneli İrmikli Tatlı, teppanyaki alevi şeklindeki çikolatasıyla kapanışa layıktı..

kestaneli irmikli tatlı

Teppanyaki’lerde müşterilerine set menü ile hizmet veren restoranda menü fiyatları henüz net olmamakla birlikte 55-75TL aralığında olacakmış.. Bu fiyatlandırma ile Teppanyaki Alaturka benim listemde ”Bir kez gidilecek mekanlar” listesinden sıyrılıp ”Özel günlerde tercih edilecek mekanlar” listesine üst sıralardan girmiş oldu.

 
This site is using Web Stats, created by emailextractor14.com