Başarılı bir girişimci olmak için, sadece işinizi değil tüm hayatınızı kapsayan bir şirket kurmalısınız.

Tüm dünyayı sarmış olan yeni nesil mobil cihaz çılgınlığı ülkemizde de hızla artıyor. Bildiğiniz gibi Türkiye’de bir süredir paralel ithalat yoluyla bazı firmalar tarafından fahiş fiyatlardan satışa sunulan iPhone 4, 24 Eylül itibariyle Turkcell, Vodafone, Best Buy ve Eletro World başta olmak üzere birçok teknoloji mağazasında satışa sunuldu. Önceki lansmanlarda olduğu gibi bu sefer de mağazalar önünde uzun kuyruklar oluştu.

Apple’ın teknoloji tutkunlarında iPhone ile yaratmış olduğu etkiye baktığımızda iPhone 4 ile ilgili akılları karıştıran sinyal problemi tüketicilerin satın alım kararını etkilemiş gibi görünmüyor. Bana göre satın alım kararını etkileyebilecek en önemli faktör sinyal sorunu değil, rakip ürün sayısının artması..

Teknorazzi’nin hazırladığı Akıllı Telefonlar Karşılaştırması‘nda da yer alan Samsung Galaxy S, LG Optimus Z, HTC Desire HD ve Nokia N8 gibi alternatilerin çoğalması tüketici ilgisinin dağılmasına sebep oluyor. Ayrıca rekabetin artması da akıllı telefon pazarında ürün kalitesinin yükselmesini ve fiyat rekabetinin oluşmasını sağlıyor.

Öte yandan mobil cihazlarda kullanmaya alıştığımız Lokasyon Bazlı Servislerin gittikçe artması tüketicilerin mobil cihazlar konusunda seçiciliğini de artırmaya başladı. Zira uygulama sayısı ve kullanıcı deneyimi kalitesinin daha yüksek olduğu cihazlar tüketiciler tarafından öncelikli olarak tercih edilmekte..

Yeni nesil mobil cihazlarda standartların çok yükseldiği ve farklılaştığı bir dönemdeyiz. Özellikle önümüzdeki yıllarda üreticilerin arzlarına karşı tüketici taleplerinin daha baskın ve belirleyici olacağını, yeni standartların netleşmesinden bir süre sonra da talebin doyuma yaklaşmasıyla ürün fiyatlarının düşeceğine inanıyorum.

Benim tercihimi merak ediyorsanız,

Ben bu kez de iPhone diyorum!

Hepinize İyi Haftalar..

 
This site is using Web Stats, created by emailextractor14.com